Скелі знаходяться на краю плато Кременецьких гір на горі Дівоча (376 м), на території міста Кременець. Від центральної вулиці міста 15 хвилин ходи.
🇬🇧 English version below ⬇️
ГЕОЛОГІЯ СКЕЛЬ
Вершини Кременецьких гір мають характер плато, які обриваються невеликими скелями до 10 метрів заввишки. Поруч зі скелями валуни, які відкололись від основного масиву. Скелі утворились з бар'єрного рифу міоценового моря. Вапняк з домішками піску. Рельєф скель унікальний. Подібні скелі є тільки в Англії та Америці.
СКЕЛЬНІ РАЙОНИ
Навколо гори Дівоча скелі розташовані групами. Найвідоміша з них, яку найбільше відвідують туристи називається Дівочі Скелі. Щоб вирізняти групи між собою скелелази дали їм свої назви:
- Дівочі Скелі
- Хрест
- Парад Планет
- Андеграунд
- Сутінкова Зона
ДІВОЧІ СКЕЛІ 💃💃
Скелі знаходяться під вершиною гори Дівоча навпроти автовокзалу. Будь-який мешканець Кременця може розповісти, як туди пройти. Власне цей район позначений на всіх картах Гугл. Тут знаходяться прості і відносно невисокі болдрінги. З верхнього плато гарні краєвиди на місто. Якщо йти стежкою по верхньому плато вздовж лінії скель, можна потрапити і в інші скельні райони. У літні місяці тут дуже спекотно, та як більшість каменів відкриті для сонця.
ХРЕСТ ☦️
Щільне , компактне , маленьке скупчення скель, де знаходиться легендарний маршрут Ундемердж (8а). Над скелями на плато встановлений хрест на знак загиблих під час епідемії хвороби "Червінки". Тому і район називається Хрест. Неподалік цієї групи унікальна скеля Прибулець - нагадує космічний корабель, який врізався у поверхню землі.
ПАРАД ПЛАНЕТ 🌏🪐🌔
Тут найбільша сукупність маршрутів. Камені та скелі досить високі. Популярний хайбол - Star Track (7b). На високі скелі та камені можна лазити страхуючись моткзкою (top rope). Найвідоміший болдер Тунель Свободи (7b). У 10 хвилинах ходи від Параду Планет знаходиться група валунів з центральним каменем Second Wave з від’ємною площиною .
АНДЕГРАУНД та СУТІНКОВА ЗОНА 🗿
Мало відвідувані та найбільш віддалені групи скель. Ці групи у стані розробки нових маршрутів. У спекотні літні дні тут тінь і прохолода. Варто відвідати Сутінкова Зону, щоб побачити цікавий рельєф та вражаючий маршрут- проект Великий Атрактор. У цих секторах найменша кількість маршрутів і вони були створені у перші роки освоєння Кременецьких скель. У загальному потенціал цих районів використаний приблизно на 10-15 %.
ІНШІ СКЕЛІ
Вздовж плато гори Дівоча простираються інші скелі. Вони мають специфічний характер, деякі досить високі, як для боулдерінгу (7-10 м). На таких скелях необхідно страхуватись за допомогою мотузки (top rope).
ХАЙБОЛИ
Значна частина каменів та та скель досить високі. Хайболи, які сягають більше 6 м висоти дуже рекомендується лазити, як трасу страхуючись мотузкою - Top Rope. В описах такі хайболи - траси будуть мати застереження: Highball / Route /⚠️ Top rope is recommended.
ТЕРМІНОЛОГІЯ
Crags - це загальна назва скель або місцевості де вони знаходяться - Kremenets.
Sector - це один камінь (валун) або скельна стіна, або частина скельної стіни.
Sector Groups - це група, яка складається з секторів. У Кременці розрізняємо 5 груп: Дівочі скелі, Хрест, Парад Планет, Андеграунд, Сутінкова зона. У Web-версії гайда групи візуально розділені, а у мобільному додатку всі сектора відображені одним списком згідно вищезгаданих груп.
Topo - це одна фотографія, на якій нанесені лінії маршрутів. Один сектор може мати одне або більше Topo.
Route - маршрут у вигляді лінії на Topo та текстовою інформацією з описом.
КАРТА - СХЕМА СКЕЛЬ
Окрім стандартних можливостей навігації платформи 27 Crag у розділи PHOTOS знаходяться карти-схеми районів. Це додаткова інформація , яка дозволяє зрозуміти конфігурацію та розташування скель у секторі, а також позицію маршрутів на відповідній скелі. Місце старту позначено стрілкою з маленькою латинською літерою. У описах маршруту ця літера стоїть перед назвою маршруту англійською.
ТРИКУТНІ МАРКЕРИ НА ФОТО - ▽▽
Деякі маршрути вимагають строгого дотримання стартової позиції рук або/та ніг. Про це вказується в описі до маршруту, а на фото позначається трикутниками: жовті трикутники для рук, білі - для ніг.
СТАРТОВА ПОЗИЦІЯ 🧍-🧎♂️
За замовчуванням всі старти на маршрутах “Стоячі”. Якщо старт з положення сидячи, це вказується спеціальними піктограмами (видно тільки у випадку Преміум акаунту) або повідомляється у додатковому описі. Також це можна побачити на Картах-Схемах у вкладці PHOTOS.
КРУГИ (французькою CIRCUITS) 🔘
На кшталт французького Фонтенбло розпочато створення Кругів. Круг - це маршрут, який проходить через всі скелі (або групу скель) та об’єднує певну кількість валунів, скель, каменів. Круг імітує сходження на багато мотузковому маршруті у горах. Розрізняємо два види Кругів:
1. Класичний - пересуватись можно виключно скелями та камінцями згідно схеми. Будь-яке торкання землі ногами робить проходження маршруту недійсним.
2. Спортивний - це список маршрутів, які треба пролізти у певній послідовності . У цьому випадку між вибраними валунами пересуваються по-звичайному - стежками по землі.
3. Напрямок руху та послідовність пролазу маршрутів у Крузі згідно схеми у вкладці PHOTO.
4. Термін подолання Кругу - світловий день.
КАТЕГОРІЯ СКЛАДНОСТІ КРУГА
- визначається згідно шкали складності в Альпах (великі латинські літери і знаки + або -) та маркується на схемах (або скелях) певним кольором. Складність окремого маршруту у Крузі визначається звичайною французькою скелелазною шкалою.
🟢 | F | просто | 1-2 к.с.
🟡 | PD | трішки складніше | 2-3 к.с.
🟠 | AD | досить складно | 3-4 к.с.
🔵 | D | складно | 4-5 к.с.
🔴 | TD | дуже складно | 5-6 к.с.
⚫️ | ED | надзвичайно складно | 6-7 к.с. та вище
⚠️ ЗАСТЕРЕЖЕННЯ
1. Порода скель дуже агресивна для шкіри рук. Слід прийняти це до уваги, якщо ви плануєте лазити кілька днів поспіль.
2. Структура скель місцями дуже крихка, особливо на вершині каменів, що може призвести до руйнування рельєфу під час лазіння. Обережно вилазьте на вершини каменів!
3. Перед пролазом високого болдеру перевіряйте стан скелі на вершині каменю!
4. Обов’язково мати болдермат та кваліфікованого страхувльника!
5. Порода скель дуже специфічна і складається з вапняку та піску. Не лазьте по сегментам скель з пісковику після дощу. У мокрому стані такі зачіпки ламкі, що може призвести до небезпечних ситуацій, а також до руйнування маршруту.
6. Більша частина скель знаходиться у лісі. У весняні та осінні місяці висока активність кліщів. Також у періоди літньої спеки та вологості збільшується кількість комарів.
7. Репеленти від кліщів та комарів дуже рекомендуються!
8. На літній період камені та скелі, які знаходяться на відкритих галявинах заростають хащами. Це утруднює їх ідентифікацію та доступ.
⛰ НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК “КРЕМЕНЕЦЬКІ ГОРИ”
Територія скель належить до Національного Парку “Кременецькі гори” (https://kremgory.in.ua/) , тому треба дотримуватись правил перебування у парку:
1. Після лазіння не забувайте стерти залишки магнезії зі скель
2. Не залишайте сміття після себе
3. Гарним тоном рахується забрати чуже сміття і знести його вниз у смітниковий контейнер у місті
4. Не розпалюйте вогнищ
5. Не ламайте дерева, а також не рвіть рослини на скелях. Деякі з них унікальні і охороняються законом
6. Не встановлюйте намети та не ночуйте у лісі та під скелями.
7. Для особистого туалету бажано викопати невелику ямку, а після використання цього «туалету» засипати її землею, так щоб не було видно туалетного паперу. Пам’ятайте, що між скелями у цьому лісі будуть ходити інші скелелази та туристи.
ПРОЖИВАННЯ ТА ХАРЧУВАННЯ 🏠☕️🍔
У місті достатня кількість готелів, які знаходяться на центральній вулиці Кременця. Якщо лазимо у Секторі Парад Планет та Хрест вигідно ночувати у готелях Садиба або Віка. Ближче до Дівочих скель - готель Едем. Від готелів до скель 15-20 хвилин пішки. Також є інші готелі, які легко знайти на Картах Гугл.
Різноманітні заклади харчування та продуктові магазини у достатній кількості.
ДОБИРАННЯ ТА ПАРКІНГ 🚌🚗🅿️
З Рівного та Тернополя у Кременець ходять рейсові автобуси та маршрутні таксі. Кінцева зупинка “Автовокзал”. Звідси до сектора “Дівочі скелі” 15 хвилин пішки. У інші сектори йти трохи далі.
Якщо ви добираєтесь власним автомобілем його можна запаркувати блище до скель і стандартний підхід від парковки 15-20 хвилин. Найдовше добиратись у сектор Андеграунд. Якщо ви будете ночувати у Готелях, тоді автомобіль паркуємо на стоянках при готелях.
Детальний підхід до скель у вкладці ACCESS та MAP.
---------------------------------------
Copyright © 2023 by Yuriy Pavkin
Усі права захищено, включаючи право на копіювання цього та інших описів гайдбуку Kremenets або його частин у будь-якій формі.
---------------------------------------
English 🇬🇧
About rocks
The peaks of the Kremenets Mountains have the character of plateaus, which are interrupted by small rocks up to 10 meters high. Next to the rocks are boulders that broke away from the main massif.
Around Mount Divocha, rocks are arranged in groups. The most famous of them, which is most visited by tourists, is called Maiden’s Rocks. To distinguish between groups of rocks, climbers gave them their names:
- Maiden Rocks
- Cross
- Parade of the Planets
- Underground
- The Twilight Zone
Warning
1.The structure of the rocks is very fragile in places, especially on the top of the rocks, which can lead to the destruction of the terrain during climbing. Carefully climb to the top of the rocks!
2. Before climbing a high boulder, check the condition of the rock on top of the rock!
3. The rock type is very specific and consists of limestone and sand. Do not climb sandstone rock segments after rain. Wet holds are fragile, which can lead to dangerous situations, as well as the destruction of the route.
4. In the spring and autumn months, the activity of ticks and mosquitoes is high! Use repellents.
National Park "Kremenetsky Mountains"
The territory of the rocks belongs to the National Park "Kremenetsky Mountains" (https://kremgory.in.ua/), so you must follow the rules of staying in the park:
1. After climbing, do not forget to wipe off the remains of magnesium from the rocks;
2. Don't leave trash behind;
3. It is considered good manners to pick up other people's garbage and take it down to the garbage container in the city;
4. Do not light fires;
5. Do not break trees, and also do not tear plants on rocks. Some of them are unique and protected by law;
6. Do not set up tents and do not spend the night in the forest and under rocks;
7. For a personal toilet, you can dig a small hole, and after using this "toilet" cover it with earth so that the toilet paper is not visible. Remember that there will be other climbers and hikers walking between the rocks in this forest.
Accommodation and getting to Kremenets
If we climb in the Planet Parade and Cross Sector, it is advantageous to spend the night in the Sadiba or Vika hotels. Closer to the Maiden Rocks is the Edem Hotel. It is 15-20 minutes on foot from the hotels to the rocks. There are also other hotels that are easy to find on Google Maps.
A variety of food establishments and grocery stores in sufficient quantity.
Regular buses run from Rivne and Ternopil to Kremenets. The final stop is "Bus station". From here it is a 15-minute walk to the "Maiden Rocks" sector.
A detailed approach to the rocks in the ACCESS and MAP tab.
*There are sketch maps in the PHOTOS tab. This is additional information that allows you to understand the configuration and location of rocks in the sectors. Also, the position of boulders, lines and descriptions of circles (similar to Fontainebleau) can be seen on the schematic maps and HISTORY tab.
Happy climbing!